Göra färdigt något?

Att det ska vara så svårt att få klart något av alla projekt. Jag har för längesedan tappat räkningen på hur många pågående projekt jag har. Vet inte ens var alla ligger. När jag kom hem från landet för en vecka sedan hittade jag en grå tröja som jag hållit på med under våren. Den hade jag helt förträngt, men den får vila ett tag till.

Tänkte jag skulle göra slag i saken och göra klart Emmas vita tröja som jag faktiskt inte haft på stickorna jättelänge. Jag stickar den i garnet Ophelia från Sirdar. Det är både glittrigt och fluffigt och mjukt så det passar perfekt när man är snart 7 år. Garnet är dessutom snabbstickat, så det är roligt att sticka av. Igår satt jag och avslutade sista ärmen och skulle precis maska av när jag kollade lite på alla delarna och inser att jag har lyckats fläcka ner bakstycket. Typiskt, precis när det var dags att sy ihop. Bakstycket fick hoppa in i tvättmaskinen. Enligt banderollen ska garnet tvättas som ull, men jag tog i med lite varmare och vildare program, och efter två tvättar så såg bakstycket rätt ok ut. Fläcken är inte helt borta, men jag är säker på att så fort den börjar användas så kommer det bli ännu fler, så det får duga. Får se om jag får ihop den ikväll. Sen ska kragen så klart stickas också.

När jag inte kunde göra klart den vita koftan så fick jag ju påbörja ett nytt projekt (jag kunde absolut inte ta ett annat påbörjat projekt och fortsätta på). Min stora dotter går på scouterna, och varje gång det är dags för utfärd så skäms jag över att hon inte har någon bra varm tröja, utan bara dåliga halvdana köpetröjor. Nu är det dags att ändra på det. Hon ska få en varm  och skön tröja i Svarta Fårets Raggsocksgarn. Jag har en i samma modell, som jag älskar, så jag hoppas hon ska tycka lika mycket om sin.

Kommentera